Rady / triky

Péče o štěňátko / psa a výchova

Tyto rady, jsou určeny pro ochovy kníračů, pro border kolie budou jiné (změny budou v popsání chovnosti apod. jinak to základní je samozdřejmě stejné)

·         Příjezd do nového domova

Budu ráda, pokud se domluvíme a pro štěňátko si budoucí majitelé přijedou buď v jejich volný den nebo o víkend. Aby jste první chvilky se štěňátkem byli doma.

·         Co si připravit

Mějte připravený pelíšek úměrný velikosti pejska v dospělosti.

Mističky

Obojek a vodítko

Krmení ( od nás dostanete krmení na první dva dny, ale pomalu se připravte na další dny)

Hračky

·         Cesta, příjezd domů

Pokud pojede se štěňátkem dlouhou cestu, vezměte si pro něj sebou vodu, deku a buďte připraveni, že štěňátko může zvracet.

Po příjezdu domů ho dejte k místu, kde má mističky a pelíšek. Nechte ho v klidu aby si svůj nový domov prohlédl a očuchal. Možná rovnou zalehne a bude spinkat a tu pro něj náročnou dobu zaspí. Dejte mu do pelíšku dečku s pachem jeho maminky ať si cítí v bezpečí. První noc může být ufňukaná. Hlavně ať má u sebe deku od psí mámy a když bude s Vámi, jistě si rychle zvykne.

·         Krmení

Dodržujte krmení jak bylo zvyklé. To je krmit cca 4x -5x denně (pokud jdete pryč dejte granulky, samo se obslouží). Jinak je krmení takové:

·         ráno tvaroh (1/2 balení plnotučného tvarohu, pár piškotů a trochu mléka)

·         Druhou polovinu tvarohu připraveného stejně jako u prvního krmení

·         Trochu uvařené směsi masa, těstovin, vloček, rýže, zeleniny a vitamínů

·         Opět vařenou směs (menší dávku)

·         Večer můžeme dát opět vařené nebo můžeme zkusit kuřecí skelety, krky, srdíčka a jiné maso.

Krmení můžeme přizpůsobit ale minimálně 4-5 krmných dávek do 3. měsíce. Od 4. měsíce snižujeme na 3-4 krmné dávky. Od 6. měsíce krmíme jen 3x denně a od 8.-10. Měsíce krmíme 2x denně a u toho zůstaneme.

Můžete i nadále krmit vařeným a syrovím masem nebo přejít na granule, když se rozhodnete vařit ráda poradím co a jak, něco jsem i popsala ve článku na mým stránkách

·         Výchova a výcvik

Od prvního dne na štěňátko nespěcháme. Pomalu ho učte reagovat na jméno. Pořád mu ho opakujte milým hlasem a dávejte i pamlsek. Pejsek brzo pozná, že je to něco dobrého a na jméno začne reagovat. Také ho učte na vodítko. Pak můžete začít s povelem Ke mně .. To je velmi důležité, aby tento povel byl dobře naučený. Ze začátku volejte tento povel jen když víte, že pejsek přijde (né když je začuchaný nebo něco objevuje), když přijde, posaďte ho před Vás a dejte pamlsek, chvilku si ho podržte aby hned neuteklo a pak řekněte volno. Takto trénujte, pak i v při rušivých elementech a určitě se to podaří, hlavní je dopřát pejskovi dost volnosti. Na ulici ho raději převeďte na vodítku ale jak jen to je možné pouštějte. Nebojte se, malé štěňátko Vám nikam neuteče, bude se Váš držet jako klíště. Pak upevňujte povel Ke mně. Naučte pejska, aby si na procházkách hlídal on Vás, ne vy jeho. Choďte, mějte pejska před sebou, až se nebude dívat, schovejte se za strom nebo změňte směr chůze, až si všimne, že za ním nejste, začne Vás hledat,  tím se naučí aby se koukal po Vás a nebude utíkat. Tohle mu čas od času dělejte, bude si Vás pak vždy na procházkách hlídat a nemusíte se bát, že uteče.

Zvykejte ho na jiné psi, můžete chodit do psí školky nebo navštěvujte přátelé, kteří mají psi, pak pro něj nebude jiný pes výjimkou a neuteče Vám za ním ani venku.

Také učte povel Fuj.. (nemusí být doprovázené žádným jiným trestem, stačí to říkat důrazně“)

Doporučuji navštěvovat cvičák aby jste zvládli výchovu a naučili pejska základní povely, hodí se.


 

ČÍM KRMÍME

Abych hned na začátku řekla pravdu, nejsem zastáncem krmení granulemi, ale ani krmením metodou BARF.

Zastávám krmením něčím mezi těmito metodami a to vařením. Neříkám, že nikdy nedám granule, to je ale spíše vyjímečné a raději navařím nebo dám maso syrové.

Ač si všichni myslí, tak ale krmení vařením není nijak složité, dá to sice více práce, než nasypat granule, ale víte, co pejskovi dáváte.

Kdy krmit –  štěňátka je vhodné krmit 5x denně (tvaroh, masíčko s přílohou, vločky, vývary), staršího psa pak krmíme 2x denně. Já nekrmím 2krát denně jen do roka ale pořád. Přijde mi to vhodnější a lepší pro pejska, proto vypočítanou denní dávku rozdělím 1/3 (ráno) : 2/3 (večer).

Krmná dávka – vařené nebo syrové maso musíme dobře dávkovat. U dospělého psa je to 3% z váhy daného pejska, u štěňat je to 6-8% z váhy štěňátka. Vše musíme přizpůsobit kondici pejska ale toto je dávka, podle které se můžete řídit.

Maso – hovězí, míchané. Kuřecí se moc nehodí je moc mastné (citlivější pejsci mohou mít průjem). Maso můžete uvařit nebo dávat pejskovi syrové. Já dávám syrové maso – celé krmné kuře, nebo křídla, stehna, kuřecí krky, srdíčka, žaludky. Vhodné jsou také kosti ale jen SYROVÉ. Vaředné kosti se štěpí a mohou vašeho pejsky zranit. Proto kosti jen syrové, vhodné jsou se zbytky masa. Dají se sehnat v řeznictví. Syrové maso a kosti jsou dobré na zuby. Proto se neděste krmení tímto způsobem. Určitě se nebojte agresivity psa po krmení syrovou stravou, jsou to klamné předsudky. Já krmím Sáru často syrovým masem a to i krvavým. Pro psa to je výborná změna, na které si pochutná.

Přílohy – vločky (20 min spařit horkou vodou nebo vývarem, pozor jsou vydatné), těstoviny a rýže (uvařit). Existují i různé lupínky, které se přidávají do masa. Také jsem je zkoušela, ale jsou plné kukuřičné mouky, proto spíše doporučuju jiný druh příloh.

Vývar – hovězí, vepřový (z nožiček ale BEZ KOSTÍ, vařené kosti se štěpí a navíc mohou způsobit zácpu), kuřecí vývar (bez kůží)

Zelenina – mrkev (opatrně), celer, brokolice, kořen petržele, pórek, květák. Cibule a česnek (velice opatrně dávkovat, raději méně než více).

Vitamíny –  Mě se osvědčily vitamíny značky GIOM.. Multivitamín od této značky přidávám každý den do jídla dle dávkování. Také je potřeba dávat vitamíny na klouby – můžete pokračovat s vitamíny od značky GIOM, já ovšem kvůli rentgenům přidávám vitamíny značky ORLING gelakan ( jsou to velice drahé vitamíny ale opravdu velice kvalitní) tyto vitamíny dávám do roka, pak i na klouby přecházím na giom. Také je vhodné přidávat lososový olej, dávkovat dle návodu (na váhu).

Pro štěňátka –  je vhodné podávat štěňatům a mladým psům tvaroh. Já dávám tvaroh jako snídani a to do roka věku. Je to jednoduché – tvahor (po začátku plnotučtný, od půl roka stačí polotučný) smíchat s mlékem a piškoty. Pejsci to mají moc rádi, akorát u kníračů se setkáte s problémem, kdy Vám fousy od tvarohu zamažou vše 🙂 takže mytí fousů se stává součástí snídaně.

Moje recepty:

  • Do velkého hrnce dám 2 – 4kg masa (podle velikosti hrnce), můžete přídávát krmou rýži nebo těstoviny. Dobré je také přídávat zeleninu. Mrkev (pouze pokud Vám pejsek nezačne hnědnout), celer apod. Tu povařit a nastrouhat nebo nakrájet. Všechno zamícháte, uvaříte a dáte do lednice. Mám vyzkoušeno, že takto uvařený velký hrnec vydrží v lednici cca týden. Nebo můžete nakrabičkovat a dávat do mrazáku a vyndat dávku na každý den.

  • Pokud Vám pejsek hodně přibírá, tak jako mě Sára, tak krmím pouze masem. Maso počítám na určitou váhu. Dvakrát v týdnu přidám přílohu. Ale nesmíme zapomínat na vitamíny. Tímto krmením lze docílit aby pejsek buď přirozeně zhubl, nebo si udržel výstavní kondici bez trápení. Maso může být syrové nebo vařené.

  • Držte se návodu cca 2kg masa a 500g příloha (vše ale musíte přizpůsobit dle vašeho pejska).

Důležité je přidávat vitamíny!!!

Naše odchovy budeme krmit jak jsem zde popsala, maso- přílohy- tvaroh apod. Ačkoli chápu, že spousta nových majitelů a přikloní ke krmení granulemi, budu štěňátka učit i na tutu stravu, aby v nových domovech neměla šok z jiného krmení a aby se zbytečně netrápila, proto se budoucí majitelé nemusí bát, že by „museli“ vařit, i když to uvítám a ráda poradím. A jak je také napsané u výbavičky pro štěňátka, dostanou sebou do nového domova uvařené krmivo i granulky, na které jsou zvyklá, na první dny, to má pak nový majitel dost času zajistit krminí na ty další.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
INSTAGRAM